Ta strona używa plików Cookies. Korzystając z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacj dostępna jest w naszej Polityce Prywatności

Zamknij


AKTUALNOŚCI

STRONA GŁÓWNAAKTUALNOŚCIJak z odbiorcy energii elektrycznej stać się jej wytwórcą?

Jak z odbiorcy energii elektrycznej stać się jej wytwórcą?

14.05.19

Temu tematowi głównie było poświęcone dzisiejsze spotkanie
w Departament Programów Regionalnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze.

W spotkaniu udział wzięli Sebastian Ciemnoczołowski Przewodniczący Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej Sejmiku Województwa Lubuskiego, Marek Kamiński Dyrektor Departament Programów Regionalnych UM Województwa Lubuskiego, Radosław Grech Prezes Zarządu Centrum Energetyki Odnawialnej Sp. z o.o. oraz Dariusz Gusta Prezes Zarządu ZWKiUK Sp. z o.o. Na spotkaniu omówiono możliwości pozyskania przez ZWKiUK dofinansowania z środków UE w ramach planowanego naboru priorytet Oś. 3 Gospodarka Niskoemisyjna na działanie związane z kogeneracją ciepła i energii.

Spółka ZWKiUK zainteresowana jest budową takiego układu kogeneracji na Centralnej Oczyszczalni Ścieków przy ul. Młyńskiej 37 w Świebodzinie. Pozwoli to Spółce na optymalne wykorzystanie produkowanego biogazu na oczyszczalni ścieków. Dziś, produkowany latem biogaz nie jest wykorzystywany i jest po prostu spalany w tzw. świeczce.

Chcemy to zmienić tak aby cały biogaz mógł być wykorzystany w układzie kogeneracji do produkcji energii elektrycznej, która w całości byłaby zużyta na potrzeby oczyszczalni ścieków. Z kolei ciepło odpadowe, które jest efektem ubocznym kogeneracji byłoby wykorzystywane w zimie do ogrzewania budynków. Przyniosłoby to wymierne korzyści spółce, która w mniejszym stopniu byłaby narażona na skokowe zmiany cen energii na rynku.

Plany budowy systemu kogeneracji to tylko jeden z pomysłów spółki na zaspokojenie swoich potrzeb energetycznych. Na spotkaniu omówiony został również stan rozpatrywania wniosków o dofinansowanie w ramach zakończonego naboru konkursowego Oś. Priorytetowa 3 Gospodarka niskoemisyjna, Działanie 3.1 Odnawialne źródła energii.

Przypomnijmy, w styczniu br. Spółka ZWKiUK złożyła wniosek o dofinansowanie budowy pięciu instalacji fotowoltaicznych o łącznej planowanej mocy 435 kW. Wnioskowane dofinansowanie to kwota 980 tyś zł. W ramach tego przedsięwzięcia planowana jest budowa instalacji fotowoltaicznych na Centralnej Oczyszczalni Ścieków, Stacji Uzdatniania Świebodzin I, Stacji Uzdatniania Świebodzin II, Stacji Uzdatniania Wilkowo oraz Hydroforni na Osiedlu Łużyckim w Świebodzinie.

Spółka szacuje, że w ten sposób uzyska zdolność do wytworzenia energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych w ilości ponad 400 MWhe/rok, co przyczyni się do spadku emisji gazów cieplarnianych w ilości 325 ton równoważnika CO2/rok.

Trzymajcie kciuki za powodzenie planów realizacji tych inwestycji.PODAJ STAN

WODOMIERZA

W szybki i prosty sposób możesz
przesłać dane swojego wodomierza

PODAJ STAN

ZGŁOŚ AWARIE

WODOMIERZA / KANALIZACJI

W szybki i prosty sposób możesz
przesłać dane swojego wodomierza

ZGŁOŚ AWARIE

NASZE GALERIE


O NAS

Witamy na stronie Zakładu Wodociągów Kanalizacji i Usług Komunalnych Sp. z o.o. w Świebodzinie.
Informujemy, że wszystkie ważne informacje dotyczące przedsiębiorstwa, aktualnej taryfy na wodę
i ścieki, regulaminu dostawy wody i odbioru ścieków, załatwiania spraw, ochrony danych osobowych, aktualnych wyników badań wody znajdziecie Państwo na naszej stronie oraz w Biuletynie Informacji Publicznej.

CZYTAJ WIĘCEJ