Zakład Wodociągów Kanalizacji i Usług Komunalnych Sp. z o.o. wprowadza na szeroką skalę działania edukacyjne w zakresie ochrony środowiska, gospodarki wodnej oraz zrównoważonego rozwoju, które skierowane będą do wszystkich grup wiekowych mieszkańców Gminy Świebodzin. Taki zakres działań podyktowany jest między innymi potrzebami wśród mieszkańców zgłaszanymi bezpośrednio do Zakładu oraz poprzez formularz zgłoszeniowy udostępniony na stronie internetowej Zakładu.
Ponadto, jako Zakład zajmujemy się dostarczaniem mieszkańcom Gminy wody do spożycia, przy równoczesnym kontrolowaniu jej parametrów, a także odprowadzaniem i oczyszczaniem ścieków z terenu gminy, jak również gmin ościennych, a od niedawna również zbieraniem odpadów z terenu Gmin Świebodzin.
Na terenie Gminy Świebodzin zlokalizowana jest jedna Centralna Oczyszczalnia Ścieków, która obsługuje zarówno mieszkańców Gminy Świebodzin, jak również częściowo dwie sąsiednie Gminy: Szczaniec i Lubrza.
Rocznie na oczyszczalnię trafia nieco ponad 2 mln m3 ścieków, z czego ponad 1,8 mln m3 oczyszczonych ścieków trafia do odbiornika (Strugi Świebodzińskiej), gdzie ponownie wchodzi w obieg wody w przyrodzie.
Ścieki na oczyszczalnię docierają z dwóch kierunków Gminy. Pierwszy kierunek nazywany potocznie „wioskami”, natomiast drugi „miastem”.
Ciekawostka:
Największą oczyszczalnią ścieków w Polsce jest oczyszczalnia "Czajka". Zajmuje ona obszar 52,7 ha.
Przyjmuje się, iż jedna osoba dziennie produkuje ok – 150-200 litrów ścieków.
Największa obecnie, podziemna oczyszczalnia ścieków znajduje się w Pekinie. Oddana do użytku oczyszczalnia ma trzy kondygnacje i jest w stanie oczyścić dziennie 600 tysięcy m3 wody.
Woda pobierana jest ze studni wierconych za pomocą pomp głębinowych, a następnie kierowana jest do komory napowietrzania i zbiornika reakcji. Komora napowietrzania stanowi wolnostojący budynek, w którym zainstalowane są dwa aeratory kaskadowe rurowe. Napowietrzanie polega na nasyceniu wody tlenem, co przygotowuje wodę do poddawania jej dalszym czynnościom filtracyjnym. W wyniku napowietrzania zachodzi redukcja stężenia związków organicznych oraz rozpuszczonych w wodzie gazów (tj. dwutlenek węgla, siarkowodór, metan oraz inne mające niekorzystny wpływ na smak i zapach wody). Dzięki większej ilości tlenu i eliminacji dwutlenku węgla, wzrasta również odczyn pH wody.
W efekcie napowietrzanie wody zapobiega powstawaniu środowiska redukcyjnego, które jeszcze bardziej eskaluje problemy ze smakiem i zapachem wody. Po napowietrzaniu poprzez pompy II stopnia woda kierowana jest na filtry pośpieszne. Filtry te wyposażone są w odpowiednie złoża, dzięki czemu z wody usuwany jest mangan i żelazo. Końcowym punktem procesu jest chlorowania, do ewentualnego uzdatniania wody pod względem bakteriologicznym.
Większość towarów, które kupujemy w sklepach, jest wykonana z plastiku, szkła, papieru oraz aluminium i innych metali, czyli tworzyw, które możemy ponownie wykorzystać. Posegregowane przestaje być śmieciem – staje się wartościowym surowcem.
Zaskoczony?
Sprawdź, jak to działa.
Oszczędzając wode i segrgując śmieci zmniejszamy zużycie naszej ziemi
Bezpieczeństwo przyszłych pokoleń zależy od kurczących się zasobów wodnych
Zmniejszenie wykorzystywania energii pozwala obniżyć emisję substancji szkodliwych
Oszczędzanie wody zmniejsza zużycie energii elektrycznej, a przy tym emisję gazów cieplarnianych i daje lepsze rezultaty walki ze zmianami klimatycznymi
Oszczędzanie wody i segrgacja śmieci ma duży wpływ na stan naszego budżetu domowego
Dzięki odpowiedzialnej gospodarce wodnej i komunalnej, zasoby naszej planety wystarczają na dłużej
Odpowiednia gospodarka odpadami ma kluczowy wpływ na warunki naszego życia