loader

Zwiększanie świadomości ekologicznej
mieszkańców Gminy Świebodzin

Ogólny opis projektu

title

Zakład Wodociągów Kanalizacji i Usług Komunalnych Sp. z o.o. wprowadza na szeroką skalę działania edukacyjne w zakresie ochrony środowiska, gospodarki wodnej oraz zrównoważonego rozwoju, które skierowane będą do wszystkich grup wiekowych mieszkańców Gminy Świebodzin. Taki zakres działań podyktowany jest między innymi potrzebami wśród mieszkańców zgłaszanymi bezpośrednio do Zakładu oraz poprzez formularz zgłoszeniowy udostępniony na stronie internetowej Zakładu.

Ponadto, jako Zakład zajmujemy się dostarczaniem mieszkańcom Gminy wody do spożycia, przy równoczesnym kontrolowaniu jej parametrów, a także odprowadzaniem i oczyszczaniem ścieków z terenu gminy, jak również gmin ościennych, a od niedawna również zbieraniem odpadów z terenu Gmin Świebodzin.

Projekt edukacyjny pn. „Zwiększenie świadomości ekologicznej mieszkańców Gminy Świebodzin w zakresie ochrony środowiska i gospodarki wodnej” planujemy zrealizować przede wszystkim przy użyciu własnych zasobów ludzkich, ale również przy współpracy z firmami, które pomogą nam zrealizować działania związane z utworzeniem podstrony internetowej na naszej stronie głównej, nagraniem spotu, a także umieszczeniem artykułu w gazecie lubuskiej oraz udzieleniem wywiadu w Radiu Zachód.

Wszystkie działania chcemy zrealizować na przełomie roku 2023-2024. Szacunkowy okres realizacji projektu to od 1 grudnia 2023 roku do 30 listopada 2024 roku. Działania edukacyjne projektu pn. „Zwiększenie świadomości ekologicznej mieszkańców Gminy Świebodzin w zakresie ochrony środowiska i gospodarki wodnej” zrealizujemy przy użyciu środków dofinansowania Programu Priorytetowego NFOŚiGW i WFOŚiGW Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej oraz środków własnych.

W ramach projektu w zakresie ochrony środowiska, gospodarki wodnej i zrównoważonego rozwoju chcielibyśmy zwiększyć edukację ekologiczną nie tylko wśród najmłodszej grupy mieszkańców Gminy, ale również dotrzeć do starszej grupy mieszkańców poprzez następujące działania:

1. Zajęcia w terenie dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym – podczas spotkania dzieci będą miały okazję zapoznać się z całym procesem poboru oraz uzdatniania wody podczas wizyty na Stacji Uzdatniania Wody oraz poznać każdy etap produkcji wody, dzieci zasięgną wiedzy w zakresie parametrów wody, procesu technologicznego, oszczędzania wody, jak również dlaczego woda jest tak ważna w naszym życiu oraz dlaczego warto pić wodę z kranu. Kolejnym etapem będzie poszerzenie wiedzy w zakresie odprowadzania i oczyszczania ścieków. Dzieci będą miały szansę zobaczyć oczyszczalnię ścieków, dowiedzą się co się dzieje ze ściekami, które trafiają z ich domostw na oczyszczalnie, poznać każdy etap procesu oczyszczania ścieków, zobaczą dlaczego nie należy wrzucać śmieci do kanalizacji oraz dowiedzą się czego nie można wrzucać do kanalizacji. Uczestnicy dowiedzą się również czy ścieki oczyszczone nadają się do spożycia oraz jakie parametry muszą osiągnąć ścieki po całym procesie oczyszczania. Dzieci poznają również bakterie, które odpowiedzialne są za prawidłowe oczyszczanie ścieków, a przy użyciu mikroskopu będą miały okazje również je zobaczyć. Na koniec uczestnicy dowiedzą się również jak segregować odpady oraz dlaczego segregacja odpadów jest tak ważna dla naszego życia oraz dowiedzą się co dalej dzieje się z odpadami. W ramach tej tematyki w formie zabawy dzieci poszukają rozwiązań, które mogą zastosować w swoich domach/mieszkaniach oraz w jaki sposób można oszczędzać wodę w kranie.

2. Wydarzenia edukacyjne w formie akcji – dzieci z terenu gminy Świebodzin będą brały czynny udział w Gminnych Półkoloniach, których tematyką będą przede wszystkim ochrona środowiska, gospodarka wodami, jak również zrównoważony rozwój – czynny udział sprawi, że dzięki wizycie na obiektach będą mogły poszerzać swoją wiedzę. Już we wcześniejszych edycjach Półkolonii Gminnych prowadzonych m. in. na terenie Miejskiej Oczyszczalni Ścieków, dzieci miały szansę zapoznać się przede wszystkim z procesem produkcji wody do spożycia, poszerzać wiedzę w zakresie racjonalnego gospodarowania wodą, oszczędzania wody, a także wprowadzenia prostych nawyków u siebie i swoich bliskich w zakresie czynności zmierzających do zmniejszenia zużycia wody, jak również poznały cały ciąg technologiczny oczyszczania ścieków oraz główne zagadnienia w zakresie tematyki kanalizacyjnej i ściekowej. Dzieci czerpią wiedzę przede wszystkich z informacji i obiektów, które mogą zobaczyć (wtedy najwięcej informacji ich chłonny umysł zapamięta), dlatego wizyta na obiektach oraz krótkie wykłady w formie zabawy są idealnym sposobem, aby w łatwy i prosty sposób poszerzać wiedzę w zakresie ochrony środowiska, gospodarki wodnej i zrównoważonego rozwoju.

3. Programy i kampanie edukacyjne – poprzez stronę internetową Zakładu oraz profil w mediach społecznościowych, Zakład będzie poszerzał grono odbiorców tej tematyki o wszystkich mieszkańców gminy Świebodzin. Zaznaczyć należy, że grono to może się również poszerzyć o mieszkańców innych gmin, również z terenu całej Polski. Zarówno na stronie internetowej, jak również w mediach społecznościowych zostaną udostępnione informacje w zakresie ochrony środowiska, gospodarowania wodami, które również przekazywane będą podczas spotkań ze wszystkimi grupami uczestników. Na stronie internetowej zostaną stworzone zakładki, w których każdy znajdzie informacje w zakresie ciągu produkcji wody do spożycia, dowie się skąd bierze się woda w kranie, w jaki sposób należy ją oszczędzać, dlaczego jest ważna w naszym życiu, a także zakładki w zakresie odprowadzania i oczyszczania ścieków (w niej znajdą się podstawowe informacje o ściekach, jaką ścieki przebiegają drogę zanim trafią na oczyszczalnię, co się dalej z nimi dzieje, jaki jest proces oczyszczania ścieków, czy woda/ścieki oczyszczona nadaje się do spożycia) oraz zakładka w zakresie odpadów tj. prawidłowej segregacji odpadów. Obserwatorzy strony internetowej oraz mediów społecznościowych dowiedzą się również z jakich możliwości dofinansowania można skorzystać np. w celu zagospodarowania wód opadowych.

4. Konkursy edukacyjne - dzieci z terenu gminy Świebodzin będą brały czynny udział w konkursach w zakresie ochrony środowiska, gospodarki wodnej, jak również zrównoważonego rozwoju - czynny udział w zabawie sprawi, że dzieci będą mogły poszerzać wiedzę w zakresie oszczędzania wody, segregacji odpadów i inne, a przy okazji cieszyć się nagrodami. Tematyka konkursów nie poprzestanie na działaniach podjętych już przez ZWKiUK, co oznacza, że dzieci będą musiały wykazać się nieco większym zaangażowaniem.

Ponadto w ramach konkursu dzieci będą miały okazję przedstawić trzy różne modele prawidłowych czynności tj. w zakresie wody i jej oszczędzania, w zakresie odprowadzania i oczyszczania ścieków oraz tego co dzieje się po wrzuceniu np. mokrej chusteczki do kanalizacji, a po trzecie w zakresie prawidłowej segregacji odpadów. Konkursy edukacyjne będą publikowane na naszej stronie internetowej, social mediach, a także będą przekazywane bezpośrednio do Szkół i Przedszkoli na terenie Gminy Świebodzin. Młodsi mieszkańcy Gminy Świebodzin będą mogli uczestniczyć w konkursie w formie papierowej (rysunku), a starsza grupa będzie mogła wykorzystać narzędzia komputerowe np. w formie graficznej.

5. Krótkie spoty – będą przede wszystkim przedstawiać najważniejsze aspekty w zakresie oszczędzania wody i jej racjonalnym gospodarowaniu, a także ochroną środowiska poprzez prawidłową segregację odpadów czy też wyrzucaniu śmieci do kosza, a nie kanalizacji. Krótkie spoty to nic innego jak przekazanie jak najwięcej kluczowych informacji w jak najkrótszym czasie. Czasami rzucone szybko kluczowe hasła, pozostawiają w głowie więcej informacji niż długi film, w którym ciężko jest zapamiętać istotne informacje. Dlatego spot skierowany będzie do osób lubiących taki rodzaj przekazu informacji. Jedną z najlepszych form edukacji ekologicznej są działania „nie te, które opisywane są w książkach bez realnego przełożenia na rzeczywistość”, ale te które ktoś wykonał i przeżył na własnej skórze, a dzięki doświadczeniu Zakładu może przynieść więcej znaczenia dla edukacji ekologicznej niż niejedna książka oraz dzielić się doświadczeniem i nowymi pomysłami z innymi. Po utworzeniu spotu zostanie on emitowany na naszej stronie internetowej oraz w social mediach z regularną powtarzalnością, a także w telewizji TVP Gorzów.

6. Kontakt z mediami (prasa i publikacje prasowe) – nawet w tych czasach dla niejednej grupy wiekowej idealnym rozwiązaniem przekazania informacji jest artykuł w prasie, dlatego w ramach projektu Zakład przewidział takie rozwiązanie, aby jak najbardziej poszerzyć grupę swoich odbiorców. W artykule zostaną przedstawione podstawowe informacje w zakresie wody do spożycia, jej oszczędzania, a także odprowadzania i oczyszczania ścieków, a także segregacji odpadów.

shape